Ha 2022. márciusa óta megnézted az azonos című leckét a Weboldal tervezés kurzusban, akkor nem érdemes megnézned, mert sok különbség nincs a 2 videó között.
Jól működő betűtípusok sablon: Klikk a megtekintéshez
A weboldalad kinézetét meghatározó egyik legfontosabb „dizájnelem” az általad használt betűtípus lesz. A küllem mellett azonban pár dologra érdemes odafigyelni az oldaladon használt betűtípusok kiválasztásánál.
A “font”, vagyis betűtípus kifejezést általában rosszul használjuk: az Open Sans, Roboto és társai úgynevezett typeface-ek, vagyis betűcsaládok, ezeken belül vannak a konkrét betűtípusok.
Melyik betűtípus(oka)t válasszam?
A hosszabb webes szövegekhez valamilyen talpatlan, azaz Sans Serif kategóriájú betűtípust érdemes választani, a címsoroknál használhatsz “extrább”, talpas betűtípust is.
Ha nincs kedved válogatni, és biztosra akarsz menni az olvashatóság, átláthatóság kérdésében, használd az Open Sans vagy Roboto betűtípusokat, amikkel nehéz melléfogni.
Ha megtetetszik egy weboldalon valamilyen betűtípus, és szeretnéd kideríteni, hogy mi a neve, a Fonts Ninja nevű Chrome bővítményt ajánlom.
A weben alapvetően egy kicsivel nagyobb méretben használjuk a betűket, mint a nyomtatott kiadványok esetében. Ennek oka a monitoron, kütyükön való olvasás könnyítése.
Sztenderd betűméretek:
Általában 16 pixel a törzsszöveghez (body), azaz a bekezdésekhez.
A címsorok (heading) pedig hierarchikusan csökkenő sorrendben és méretben:
Pár hasznos tipp:
A különféle betűtípusok között órákig el lehet bogarászni. Javaslom, hogy szabj magadnak egy maximum időlimitet, amit még bűntudat nélkül ezzel tölthetsz! Változtatni később is könnyen lehet majd, ha pedig az elején a hosszas válogatást félretéve helyből egy népszerű, bevált betűtípus mellett döntesz, akkor nyugodt lehetsz felőle, hogy nem ezen múlik a sikered.